ساختار سایت برای سئو چیست شما می توانید با ادامه مطلب به پاسخ این پرسش دست پیدا کنید .

ساختار سایت چیست

ساختار سایت ترجمه شده به این معنا می باشد که صفحه های سایت به چه شکلی می باشند. و چگونه به هم مرتبط شده اند. یک ساختار یا معماری سایت منحصر به فرد به کاربران و کراولرهای موتور های جستجو این کمک را می‌ کند. تا به اسانی  آن چه را که در یک سایت به دنبالش هستند را بیابید.

هر چیزی که به صورت نا منظم ساخته و طراحی ساخته شده باشد. به احتمال زیادی با شکست مواجه می شود. در مورد سایت هم به همین صورت می باشد. یک سایت  خود به خود قابلیت پیچیده بودن را دارد. اگر پیچیده باشد این امکان وجود دارد که کراولرها و کاربران را گیج کند.

ساختار سایت برای سئو راهنمایی  برای کراولر ها است .تا بداند صفحه های سایت در کجا واقع می شوند و چطور باید به آن ها دسترسی پیدا کرد. همچنین راهنمایی می باشد برای کاربران تا بدانند در کجای سایت قرار گرفته اند و چگونه به مطالب و امکانات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

چگونه  با ساختار سایت شروع به کار کنیم:

  1. حذف کردن محتوای قدیمی

بسیاری از مغازه ها هر فصل مجموعه متفاوتی از محصولات لباس و کفش را می فروشند. اگر منتظرید  که همان محصول را به صورت مجدد بفروشید، باید صفحه را حذف کنید.

با این حال، این امکان وجود دارد که لینک هایی به صفحه مورد نظر برای حذف کردن داشته باشید.  می دانید که لینک های صفحه شما برای سئو سایت شما ارزشمند می باشند. باید اطمینان داشته باشید که از این پیوند ها استفاده می کنید. حتی اگر این صفحه دیگر وجود نداشته باشد. به همین دلیل شما باید URL را هدایت کنید.

  1. ارزیابی دسته بندی ها

باید مطمعن باشید که دسته بندی ها به یک اندازه ارزیابی می شوند. به آلیس و داستان هایش فکر کنید. آلیس می توانست داستان های خود را با ساخت انبوهی از این دسته ها طبقه بندی کند. این تصور را کنید که یک توده بزرگ می شود.، در حالی که بقیه توده ها بسیار کوچکتر می باشند.

یافتن یک داستان خاص در آن انبوه بزرگ سخت می باشد. در حالی که جستجو در یک توده کوچک بسیار راحت تر است. در عین حال، آن توده بزرگ احتمالاً بسیار اهمیت دارد. زیرا آلیس داستان های زیادی درباره آن موضوع خاص نوشته است.

مطالعه بیشتر: سئو سایت

  1. ساختار لینک داخلی خود را بهبود ببخشید

باید به مطالب مهم  سایت خود لینک دهید تا به گوگل نشان دهید. این کار باعث می شود که این مقالات بهترین و کامل ترین مقالات شما به نظر برسند. یک ساختار پیوند داخلی عالی برای گوگل اهمیت بسیاری دارد.، اما برای کاربران هم اهمیت دارد.

ساختار سایت برای سئو
ساختار سایت برای سئو

چرا ساختار سایت مهم است؟

تجربه کاربری (UX)

بر فرض که می خواهید یک قابلمه خریداری کنید. شما به یک وب سایت فروش لوازم آشپزخانه مراجعه می کنید، روی دسته بندی “قابلمه و ماهیتابه” کلیک می کنید. و بعد ماهیتابه  مورد نظر خود را انتخاب می کنید.

لینک های داخلی

استفاده کردن از مسیریابی ساده و ساختار لینک دهی داخلی نه تنها برای کاربران شما، بلکه برای سئویتان هم مفید خواهد بود. به این خاطر که به PageRank اجازه جریان یافتن دور سایت شما را می دهد.

PageRank اعتبار یک صفحه بر اساس بک لینک های داخلی و یک لینک های خارجی آن را نشان می دهد. این موضوع که در روز های اولیه وجود گوگل به وجود می اید، بنیان و اساس الگوریتم رتبه دهی می باشد. و درحال حاضر هم  هم چنان به عنوان یک سیگنال رتبه دهی از آن استفاده می شود.

با لینک کردن صفحاتی که هم ارتباط دارند . شما بر روی جریان PR دور سایت خود تاثیر می گذارید، و این به این معنی است . که صفحه هایی که لینک های داخلی بیشتری دارند احتمالاً رتبه بهتری  هم خواهند گرفت .

برنامه ریزی محتوا و قاب بندی

ساختار سایت شما به شما این را می گوید که چه زمان و در چه جایی باید صفحات یا بخش های جدیدی را به وجود بیاورید. با توجه به این که این امر ارتباط نزدیکی با تحقیقات کیوورد شما دارد.

در بعضی از صفحات کنونی شما این امکان وجود دارد که  با هدفگیری کیوورد های گوناگون بر اساس پتانسیل ترافیک بالایی که دارند بهتر کار کنند. اما همه چیز این طور نمی باشد. تیم های طراحی، مخصوصاً در مراحل اولیه طراحی یک وب سایت بهتر است از قاب بندی استفاده کنند.

سایت لینک

گوگل برخی مواقع  بهترین صفحات شما در صفحه نتایج جستجو نشان می دهد. این قابلیت صفحه نتایج جستجو به عنوان لینک های سایت (Sitelinks) شناسایی می شود.

شما بر روی این که گوگل تصمیم می گیرد در این بخش چه چیزی نشان دهد هیچ کنترلی ندارید. اما آن ها معمولاً بعضی از مهم ترین صفحات و دسته بندی های وب سایت شما می باشند. و این اهمیت بر اساس ساختار سایت و لینک های داخلی شما می باشپ.

ساختار سایت برای سئو
ساختار سایت برای سئو

مطالعه بیشتر: سئو سایت فروشگاهی

اهمیت بهینه‌ سازی ساختار سایت در سئو

برای اهمیت ساختار سایت در سئو سه دلیل وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره شده است:

  • دلیل اول برای اهمیت بهینه سازی ساختار سایت

ساختار سایت برای سئو به موتور های جستجو این کمک را می ‌کند. تا تمام صفحات روی سایت را به راحتی پیدا کنید وان ها را  ایندکس کنید. اگر شما صفحاتی روی سایتتان داشته باشید که با چندین کلیک از صفحه اصلی می ‌توان به آن رسید .

یا صفحاتی که از هیچ صفحه دیگری به آن ها لینک داده نشده باشد. ربات ‌های گوگل، برای پیدا کردن و ایندکس کردن آن ها  با مشکل های زیادی مواجه می شوند. و زمان زیادی را صرف ان می کنند.

  • دلیل دوم برای اهمیت بهینه سازی ساختار سایت

یک ساختار صحیح و اصولی، سبب آسان‌ شدن جستجو برای بازدید کنندگان می‌ شود. و به بازدید کنندگان کمک می ‌کند تا به راحتی آن چه را که مورد نیازشان است در سایت شما پیدا کنند.

چرا که اگر ساختار سایت پیچیده باشد کاربر را گیج و سردرگم می کند و این امکان وجود دارد که باعث می شود که کاربر خسته شود. و باعث خروج ان از صفحه شما می شود.و به سایت دیگری مراجعه می کند و از مطالب ان استفاده می کند .

  • دلیل سوم برای اهمیت بهینه سازی ساختار سایت

ساختار سایت باعث می ‌شود در صفحه های سایت، اعتبار لینک جریان داشته باشد. اما این جمله به چه معنا می باشد؟ زمانی که یک صفحه مهم و پر بازدید داریم. قدرت لینک آن صفحه بالاست. وقتی از یک صفحه کم‌ اهمیت ‌تر به آن صفحه های لینک می ‌دهیم. و ان  باعث قوی ‌شدن و اعتبار آن صفحه کم‌ اهمیت هم می‌ شویم.

این اتفاق باعث جریان پیدا کردن قدرت و اعتبار لینک، بین صفحه های سایت می ‌شود. که سبب بهبود رتبه آن ها در گوگل می‌ شود. بهبود رتبه مساوی است با ارتقای سئو سایت می باشد.

ساختار سایت برای سئو
ساختار سایت برای سئو

مطالعه بیشتر: سئو داخلی چیست؟

آیا ساختار سایت ایده آلی وجود دارد؟

ما به عنوان طراحان UX در هنگام طراحی سایت جدید بر اساس نیازها و هدف های تجاری کارفرما، به دنبال ایده‌ آل ‌ترین ساختار سایت هستیم. به ساختار ایده ‌آل وب‌ سایت می ‌توان همچون یک هرم نگاه کرد. این ساختار باید شامل صفحه اصلی، دسته ‌ها، زیرمجموعه ‌ها و پست ‌ها و همین طور صفحه ‌های جداگانه باشد.

صفحه اصلی

صفحه اصلی در بالای هرم قرار می گیرد و به عنوان یک مرکز برای بازدید کنندگان سایت شما عمل می ‌کند. طراحان باید از صفحه اصلی به صفحه های مهم یا محبوب لینک دهی کنند. با این کار طراح سایت، خیلی راحت کاربر را به سمت مهم ترین صفحه های سایت هدایت می‌ کند.

دسته بندی‌ها

دسته ‌بندی  یکی از بخش های مهمی از ساختار یک وب ‌سایت می باشد. طراح سایت با طبقه ‌بندی مناسب، در تصمیم ‌گیری سریع تر و آسان ‌تر به  تمامی کاربران کمک می ‌کند. در اصل استفاده درست و مناسب از دسته ‌بندی‌ ها باعث کاهش زمان تصمیم ‌گیری می‌ شود.

زیرمجموعه‌ها

زیرمجوعه‌ ها نقش اصلی  و مهمی در تعریف ساختار وب ‌سایت دارند. زیر مجموعه‌ ها یک راه ساختار یافته برای مرور و دسته ‌بندی اطلاعات به صورت معنی دار، به خصوص برای وب‌ سایت‌ هایی با داده‌ های پیچیده ارائه داده می شود.

پست‌ ها و صفحه های جداگانه

پست‌ها و صفحه های عنصر های اصلی وب ‌سایت به حساب می ایند. طراح باید روی چگونگی ایجاد یک سلسله مراتب اطلاعات معنی ‌دار در هر صفحه متمرکز شود. با رعایت این سلسله مراتب، ذهن کاربر موقع  استفاده از محتوا کم تر درگیر محاوره و موارد بی‌اهمیت می شود.

انواع ساختار وب‌ سایت

چهار نوع ساختار اصلی وب‌ سایت موجود می باشد. داشتن درک مناسب از ساختار سایت، ایجاد یک معماری معنادار اطلاعات را برای طراحان راحت تر می سازد. در ادامه مطلب با این چهار تا ساختار اشنا می شوید.

مدل سلسله مراتبی

مدل سلسله مراتبی یکی از رایج ‌ترین انواع ساختار سایت می باشد. مدل سلسله مراتبی اکثرا  در وب ‌سایت ‌های با حجم بالای داده، استفاده می ‌شود. مدل سلسله مراتبی دارای یک تنه همانند صفحه اصلی می باشد. که به دسته ‌ها و صفحه های جدا شدن ان  می‌ شود. به همین خاطر شبیه یک درخت می باشد. سایت ‌هایی همچون CNN.com و BBC.co.uk نمونه‌ های مناسبی از مدل سلسله مراتبی می باشند.

مدل متوالی

مواقعی که کاربر باید فرآیندی را قدم به قدم دنبال کند. مدل متوالی بهترین گزینه از ان می باشد. این مدل برای طراحی بخش ‌هایی مانند ایجاد حساب کاربری بسیار مناسب می باشد. طراحان UX می‌ توانند از این مدل برای ایجاد جریان برای یک فرآیند استفاده کنند. صفحه های وب‌ سایت wikiHow.com نمونه‌ هایبسیار مناسب از صفحات طراحی‌ شده با مدل های متوالی می باشند.

مدل ماتریس

مدل ماتریس  هم یکی از قدیمی ‌ترین نوع های ساختار سایت می باشد. یک ساختار از نوع ماتریسی به کاربران این امکان رامی‌ دهد. تا مکان بعدی را انتخاب کنند. این نوع سایت‌ ها خیلی خوب از طریق جستجو یا پیوند های داخلی پیمایش می‌ شوند.  و باید بد انید که سایت ویکی پدیا یک نمونه عالی از مدل ماتریس می باشد.

مدل پایگاه  داده

مدل پایگاه  داده روی کردی مناسب به ساختار وب ‌سایت می باشد. برای طراحی وب‌ سایت با مدل پایگاه داده، طراحان باید از روش پایین به بالا استفاده کنند. که البته این کار را با در نظر گرفتن متادیتا های یک صفحه، پایبندی به معماری اطلاعات قوی و بهترین روش ‌های طبقه‌بندی انجام می ‌دهند . پست و صفحات Medium.com نمونه بسیار خوبی از مدل پایگاه داده محسوب می شوند.

مطالعه بیشتر: سئو تکنیکال چیست؟

انواع ساختار وب‌ سایت:

1.مدل سلسله مراتبی2.مدل متوالی3.مدل ماتریس4.مدل پایگاه  داده

ساختار سایت چیست?

ساختار سایت ترجمه شده به این معنا می باشد که صفحه های سایت به چه شکلی می باشند. و چگونه به هم مرتبط شده اند. یک ساختار یا معماری سایت منحصر به فرد به کاربران و کراولرهای موتور های جستجو این کمک را می‌ کند. تا به اسانی  آن چه را که در یک سایت به دنبالش هستند را بیابید.

چگونه  با ساختار سایت شروع به کار کنیم:

1.حذف کردن محتوای قدیمی2.ارزیابی دسته بندی ها3.ساختار لینک داخلی خود را بهبود ببخشید

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
تماس با ما